Категории: Мнение

Чим Україна зустріне масштабне вторгнення РФ

У спадок від Радянського Союзу Україні дісталося майже 6500 танків різних типів: Т-55, Т-62, Т-64, Т-72, ​​Т-80 з абсолютно різними двигунами та обладнанням.

Така різноманітність типів була характерно для Радянського Союзу, де застарілі моделі не знімалися з озброєння, а навпаки піддавалися модернізації. Таким чином досягалася чисельна перевага над НАТО.

Як Україну позбавили «броні»

Незалежній Україні, згідно з підписаними міжнародними угодами про обмеження звичайних озброєнь в Європі, дозволялося мати не більше двох тисяч танків. Тому 1992 року військовим та політичним керівництвом країни було прийняте доленосне рішення: зважаючи на наявність виробничих потужностей у Харкові та можливостей для капітального ремонту на озброєнні ЗСУ залишити тільки Т-64.

А бази зберігання стали донором для «Укрспецекспорту», ​​який жваво знаходив покупців для Т-72-х серед “дружніх” країн Африки та Азії. При цьому кошти від експорту частково пішли на модернізацію Т-64-х – так з’явилася модифікація Т-64БМ «Булат».

Танк Т-64 в зоні АТО

В цілому танковий парк України на початок 2014 року можна оцінити приблизно в 1200 танків, з них відносно сучасними були тільки 85 64БМ «Булат» і 10 Т-84 «Оплот», інші – це Т-64 модифікацій БВ і Б. Ще приблизно 1400 танків знаходилося на зберіганні: 650 Т-64, 273 Т-80 і до 474 Т-72.

Основна частина українських танків була зведена в дві танкові бригади: 1-у окрему гвардійську, яка базувалася в смт. Гончарівське (Чернігівська область) та 17-у окрему (м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область). Крім них, танки були в кожній механізованій бригаді, а також в 169-му навчальному центрі Сухопутних військ «Десна» та Академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. При цьому 1-а танкова була переозброєна «Булатами», а переозброєння криворіжців планувалося на найближчі роки.

З початком анексії Росії в Крим армія в терміновому порядку приводилася в бойову готовність, що показало справжній стан справ. Так, в Гончарівську з ангарів змогли вигнати всього кілька «Булатів», а в 17-ї танкової під час планового огляду згоріли відразу три машини з боєкомплектом.

Проте, спільними зусиллями військових та волонтерів до початку травня 2014 року танкові бригади набули більш-менш боєготовний вигляд. При цьому 1-а танкова залишалася на Чернігівщині для відбиття можливого удару росіян в напрямку Києва, пізніше була перекинута на Луганщину.

Війна на Донбасі зажадала модернізації

Практично відразу з початком війни на Донбасі почався процес опрацювання варіантів модернізації наявного парку машин, перш за все Т-64БВ і «Булат». Один з варіантів в решті-решт був обраний військовими і досить прискореними темпами почалася модернізація.

Так, Т-64БВ отримав нові приціли нічного бачення ТПН-1-ТПВ (виробник – трима-Україна і UaRpa) для всіх членів екіпажу: командира, навідника і механіка-водія. Прилади командира і навідника інтегровані в систему управління вогнем та забезпечує виявлення, розпізнавання і знищення противника на відстані понад 1,5 км. Крім того, були встановлені системи супутникової навігації від держпідприємства «Оризон-Навігація» і нові цифрові радіостанції «Либідь К-2РБ» з дальністю дії до 70 км. За цим варіантом також масово модернізуються поставлені на капітальний ремонт «Булат» 1-ї танкової.

Танк “Булат”

Нові опції дозволяють ширше використовувати можливості для управління танковими підрозділами в будь-який час доби. Більше того, після такої відносно недорогої модернізації можна сміливо говорити, що наші танкісти отримали потужний інструмент для ведення війни. Що, до речі, і підтвердили весняні змагання танкових екіпажів країн НАТО Strong Europe Tank Challenge 2017 на німецькому полігоні Графенвер.

Або їздили, але не стріляли, або стріляли, але не їздили

На першому етапі війни – штурм Слов’янська, звільнення північного Донбасу – танки використовувалися досить примітивно. В основному як засіб підтримки піхоти при блокуванні і прочісуванні місцевості, для супроводу колон, охорони і оборони блок-постів в якості далекобійних і маневрених вогневих засобів. Однак в липні 2014 року на озброєнні незаконних збройних формувань з’являються танки (за твердженням самих бойовиків – трофейні, по факту – поставлені з Росії) і велика кількість протитанкових засобів, що різко змінює характер застосування танків.

Танки різних модифікацій на “консервації”

Під час літньої кампанії 2014 року українська армія зазнала досить відчутних втрат у танковому парку – причому бойових серед них було чи не найменша – переважна частина техніки була кинута (або знищена методом самопідриву) через жахливий технічний стан. Мало того, не всі танки мали навісні комплекти динамічного захисту, а ті, що були, то виявилося, що елементи не заряджені вибуховою речовиною. У військах була недостатня кількість танкових тягачів і БРЕМ, що ускладнювало організацію своєчасної евакуації пошкоджених машин.

Саме втрати змусили ставити до ладу буквально все, що можна. Першими природно викотили Т-64-і. Крім знятих з консервації і тих, що пройшли ремонт Т-64БВ, у військах з’явилися Т-64БВ-1, експортні Т-64Б1М (дісталися танковій роті полку НГУ «Азов») і навіть зовсім вже застарілі, без динамічного захисту Т-64Б.

Але і цього для швидкозростаючою армії (за короткий час були сформовані 15 нових бригад – це вам не жарти) було мало, тому взимку 2014-15 років на озброєння були поставлені Т-72, ​​причому відразу декількох модифікацій: Т-72УА, Т-72АВ, Т -72А і Т-72Б. Мало того, приблизно в цей же час в частини десантних військ ВДВ почалися поставки танків Т-80БВ.

Найбільш активно українські танки застосовувалися влітку 2014 року, в боях за Донецький аеропорт і в ході Дебальцевській операції взимку 2015 року. Нашим танкістам доводилося воювати як в складі тактичних груп, так і самостійно.

Танкові аси ЗСУ росіянам «в зуби не заглядали»

В історії війни на Донбасі було зафіксовано кілька зустрічних танкових боїв, в тому числі і з сучасними російськими Т-72Б3 (пару танків були захоплені як трофеї). У більшості випадків танкісти показували досить високу виучку, з’явилися і свої танкові аси з п’ятьма і більше знищеними бронецілями.

Танк Т-64 в АТО

У цьому плані дуже показовий танковий бій під Логвиновим у лютому 2015 року, коли наші танкісти на «Булатах» вступили в бій з «сімдесят двійками» російської 5-ї окремої танкової бригади.

Завданням танкістів 1-ї танкової бригади було прикриття атаки групи 30-ї механізованої бригади на Логвинове. У село танки не заходили, а прикривали лівий фланг атаки. При підході до мети піхота була раптово атакована одиночним російським Т-72. Але він не очікував танкового прикриття від ЗБУ та був вражений з відстані в 900 метрів. Практично відразу по «Булатах» був відкритий найжорстокіший вогонь. В результаті прямого попадання в один з танків спрацювала система активного захисту «Ніж», яка не тільки врятувала екіпаж, а й зберегла боєздатність танка як бойової одиниці. Після того, як були помічені позиції другого ворожого танка, прямим попаданням він був знищений. Всього бій за Логвинове противник втратив три Т-72, ​​у наших втрат не було. Варто відзначити, що всього за час боїв під Дебальцеве ця танкова рота 1-ї бригади знищила 6 танків і 1 БМП противника.

Відзначено і випадки масового героїзму танкістів – підриву екіпажу разом з танком для недопущення потрапляння в полон. Одним з найбільш висвітлюваних у ЗМІ став подвиг капітана Олександра Лавриненко з 93-ї окремої механізованої бригади, однак перший такий випадок був зафіксований ще 17 червня 2014 року в бойовому зіткненні біля селища Металіст в Луганській області.

Одна гармата на чотири типи танків

В цілому сьогоднішня ситуація з танковим парком ЗСУ виглядає вкрай гнітюче в плані постачання і підтримки в готовності. Незважаючи на те, що за останні два роки вдалося значно наростити кількість танків (а до кінця року президент обіцяє ще 72 Т-72-х), проте наявність чотирьох (!) Типів танків на озброєнні викликає серйозні проблеми з постачанням і логістикою. Адже крім власне «харківських» Т-64 і «Булат» з рідними ж двигунами, на озброєнні ЗСУ та НГУ знаходяться Т-80 з «вертолітними» газотурбінними російськими двигунами Климова, Т-72 з челябінськими дизелями часів Другої Світової війни і Т-84 з новими харківськими двигунами 6ТД. Причому підтримувати в робочому стані танки радянського виробництва з кожним роком все складніше, про що, наприклад, явно свідчить недавній скандал з директором Львівського бронетанкового заводу. Нових двигунів для Т-72 просто фізично немає в Україні – ті, що зараз ставляться на відновлені танки, в кращому випадку зі зберігання з мінімальним зносом.

Танк Т-80

Загальним для всіх танків є тільки один момент – стандартна 125-мм гладкоствольна гармата, все інше устаткування різне. Так, тільки динамічний захист двох різних типів: «Контакт-1» (на Т-64БВ, Т-64БВ1, Т-72АВ, Т-72Б, Т-72УА) і «Ніж» (Т-64БМ «Булат», Т- 64Б1М, Т-72УА і Т-84 «Оплот»). Тут варто кілька слів сказати про унікальну систему динамічного захисту «Ніж», розробленої українськими інженерами. Він відрізняється від російської системи «Контакт-5» перш за все абсолютно новим принципом дії на атакуючі боєприпаси за допомогою кумулятивного струменя, який руйнує і дестабілізує ворожий снаряд або кумулятивний струмінь. Такі розробки велися в Радянському Союзі в кінці 80-х років фахівцями НДІ Сталі, проте далі експериментів справа не пішла.

А ось українським фахівцям (СКТБ ІПП НАНУ спільно з ДП БЦКТ «МІКРОТЕК», НДЦ «Матеріалообробка вибухом» ІЕЗ ім. Патона НАНУ і ХКБМ ім. Морозова) вдалося довести нову систему до прийняття на озброєння в 2003 році. Ще до бойових дій на Донбасі фахівці оцінювали ефективність комплексу в порівнянні з російським «Контакт-5» в 2-3 рази, що і було підтверджено українськими танкістами в ході бойових дій.

Таким чином, можна говорити, що з одного боку така різнотипність є наслідком війни, що зараз ведеться на Донбасі, з іншого боку можна стверджувати, що після закінчення війни танкові війська чекає чергове «перетрушування» у вигляді уніфікації танкового парку шляхом установки однотипних двигунів і трансмісій. І тут вже потужності танкових заводів знову знадобляться

Старіше, не означає гірше

І на завершення хотілося б сказати кілька слів про нашого основного супротивника – російську армію. На сьогоднішній день на її озброєнні знаходиться близько 2700 танків, з яких 350 Т-90, 450 – Т-80У, а решта 1900 машин – різні модифікації Т-72 (в тому числі і найсучасніша Б3, яка зустрічалася на Донбасі у серпні 2014 року під Іловайськом та взимку 2015 року під Дебальцевим). Фактично росіяни змогли досягти уніфікації на базі «тагільського» Т-72 і продовжують розвивати саме цей напрямок (розрекламована «Армату» не береться до уваги – її ще немає на озброєнні і невідомо, коли вона зможе замінити всі радянські «сімдесят двійки»).

Танк Т-72

Таким чином, порівнювати варто основний танк української армії Т-64 і російський Т-72. Тут у кожного танка є свої переваги і недоліки – так, Т-72 більш простий танк як у виробництві, так і освоєнні екіпажем (не дарма ж його так люблять африканські і азіатські танкісти). Однак та ж система управління вогнем на Т-64 більш досконала, що дозволяє швидше і точніше вразити супротивника (що з успіхом демонстрували ті ж «чернігівські» танкісти взимку 2015 року у боях за Дебальцеве), крім того конструкція механізму заряджання у Т-64 має величезний плюс у вигляді більшого числа готових снарядів для стрільби. У той же час двигун «харківського» танка більш примхливий. Таким чином, можна сміливо говорити, що за своїми бойовими можливостями обидва танка приблизно однакові і результат прямого зіткнення залежить майже виключно від підготовки екіпажу.

Варто сказати і про ще один тип танка, який формально перебував на озброєнні армії. Йдеться про БМ «Оплот» (на фото). У 2008 році однією з умов підписання контракту на поставку цих супер-сучасних танків до Тайланду було їх прийняття на озброєння національними збройними силами. Тому в авральному режимі Міністерство Оборони України провело всі необхідні формальності та навіть замовило у 2009 році партію з 10 танків «Оплот-М» на суму в 295 млн гривень. Однак фактично грошей в бюджеті на ці цілі не було і до 2014 року в війська надійшли всього дві машини, яким була відведена роль навчальних.

Михайло Жирохов, narodna-pravda.ua

Последние новости

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 04-05.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 04.05.2025 1. У 2025 році військові витрати росії сягнуть майже 15,5…

10 часов назад

Ізраїль прийняв рішення окупувати весь сектор Газа

Кабінет безпеки Ізраїлю під головуванням прем’єр-міністра Нетаньягу вчора ввечері одноголосно схвалив оперативний план наступного етапу кампанії в секторі Газа, який…

13 часов назад

Ціни на нафту стрімко падають після рішення “ОПЕК+” збільшити видобуток

В понеділок, 5 травня, через рішення країн ОПЕК+ збільшити квоту на видобуток нафти, ціни на ф’ючерси передових брендів втратили по…

14 часов назад

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 05.05.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 05.05.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

23 часа назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025 1. росія — світовий лідер за кількістю санкцій. - З…

2 дня назад

«Птахи Мадяра» відзвітувалися за свою роботу у квітні ВІДЕО

За словами комбрига 414 обр ПМ, в середньому на знищення одного "йоблика" витрачалося 24 хвилини. А якщо стисло, результати бригади…

2 дня назад