Чи потрібно Україні падіння Лукашенка?

257

По-перше, не має сенсу протиставлення «про-російського» Лукашенко та «анти-російської опозиції». Той самий опозиційний лідер Бабарико очолював банк, який був російським підприємством-«дочкою». З чого б йому бути «анти-російським»? Він має міцні та прагматично обумовлені зв’язки з російською верхівкою.

По-друге, мотивація Лукашенка при протистоянні РФ цілком нормальна та зрозуміла. Він диктатор та не хоче ділитись владою, зокрема, і з Путіним. Отже, на відміну від мутних «демократичних» діячів, ми можемо розраховувати, що він реально пручатиметься подальшій інтеграції з Росією, пише на своєму телеграм-каналі Едуард Юрченко, правий філософ.

Більш того, є реальна вірогідність, що спроби його скинути інспіровані саме Путіним і саме через його небажання «зливатись» під Кремль. Тож питання не в тому, чи є він «ватником», а в цілком нормальному бажанні влади, до якої ідеологія взагалі не має відношення. Це – надійніше за будь-яку «принципову позицію».

По-третє, опозиція не демонструє ніяких ознак сили, що здатна реально взяти владу або тим більше реагувати на потенційну російську анексію. У них нема ані лояльних силовиків, ані управлінської вертикалі. Взагалі нічого.

Максимум на що вони можуть розраховувати – це трошки «качнути» режим Лукашенка. Але реальне захоплення влади або протистояння зовнішньому ворогу з їх боку – це ненаукова фантастика.

Також варто пам’ятати, що значна частина цілком ватних білоруських силовиків здатна підтримати Лукашенко в протистоянні Путіну з міркувань особистої відданості або з точки зору бачення його «лідером слов‘янського світу». А ось гіпотетичній новій владі прийдеться спиратись на таких саме гіпотетичних національно-свідомих представників силових структур.

Четверте. Лукашенко ніколи не займав принципово проросійської позиції в нашому конфлікті. Більш того, він активно співпрацював з Україною під час гарячої фази україно-російської війни. Він – прагматик і йому не вигідно з нами сваритись.

З іншого боку, треба визнати, що тиск Росії на нього є сильним, а актуальна українська влада (як і попередня) по здатності впливати на події в Білорусі нагадує нам здатність євнуха стати батьком.

Отже, програма максимум для України – це збереження білоруського суверенітету та недопущення прямої окупації країни. В цьому аспекті наші інтереси об’єктивно співпадають з лукашенківськими.

Таким чином, мусимо резюмувати: падіння Лукашенка і його режиму Україні нічого, крім неприємностей, не принесе.

Суто емоційне співчуття протестувальникам або обурення діями місцевих силовиків нічого спільного з українським націонал-прагматизмом не мають і свідчить радше про незрілість нашого громадянського суспільства, яке продовжує дивитись на світову політику очима наївного підлітка.

P.S.

Білоруски повзають на колінах перед місцевим беркутом, благаючи не бити їх та їхніх чоловіків.
Вони називають це протестом. Мирним просвітленим білоруським протестом, який «назавжди змінив країну» і «ментально переміг диктатуру».
Не знаю; я людина проста, не дуже досвідчена у мирних протестах.
Я бачила протест українців на колінах. Більше того, бачила протест лежачих на пузі українців. І мій напарник так лежав, і сама, грішна, носом у багнюці за його спиною.
А деякі знайомі протестувальники взагалі під землю закопувалися, на деревах гнізда мостили. А місце для протесаної лежанки у них спеціальним словом називалося, «льожка». І одяг протестний був, така волохата попонка, «кікімора».
Я поважаю всі форми лежачого, сидячого і в-упорі-на-коліна-стоячого протесту, якщо руки при цьому зайняті зброєю.
І відповідаючи на питання наших доморощених гусей, «А что мнє дал етот ваш Майдан / Парашенка / їзик / флаг?» я скажу.
Майдан, до якого ви не маєте ніякого відношення. Який ви спокійно пересиділи у теплих квартирах, втикаючи у «сватів». На який замість вас пішли «дурачки якісь» і «кастрюлеголові», щоб поскакать і поробить аборти у наметах – так от, цей Майдан вам, трутням, дав можливість не плазувати на колінах перед Нацгвардією чи поліцією.
Дав можливість виходити на ваші ковбасні мітинги, вимагати дешеві бляхи чи погашення заборгованості по зарплаті.
Дав можливість виганяти з двору контролерів газконтори. Іти натовпом до мера міста, якщо у вашій школі не закінчили ремонт до першого вересня, і погрожувати пікетом чи перекриттям вулиці. І вас не пакують а автозак, а навпаки, міське і районне начальство прилітає у школу, дає піз… пізнавальний інструктаж підряднику, і приміщення в авральному темпі таки доробляють.
Дав можливість активно розкривати рота і гавкати, особливо перед виборами, знаючи, що перед-виборчий чиновник робиться слухняним і поступливим.
Багато чого дав Майдан, показавши, що на силу знайдеться сила. Нетолерантна, некрасива, не європейська, взагалі не схожа на хіпі сила.
Яка просто зайде у кабінет, показавши охороні гранату, і мовчки тебе викине з вікна, розгойдавши за руки-ноги.
Реальна перспектива цього короткого польоту – єдине, що робить протест ефективним. Хоч в Україні, хоч у Білорусі, хоч на росії.
Поделиться:
Загрузка...