Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати Америки надали відповідь РФ на «гарантії безпеки» і оприлюднювати її не планують
Про це він сказав під час брифінгу.
«Відповідь США на пропозиції РФ у сфері безпеки відображає озвучені позиції та пропозиції щодо областей, де Москва та Вашингтон можуть знайти точки дотику», — сказав Блінкен.
Держсекретар уточнив, що США готові продовжувати діалог з РФ у тих сферах, у яких, як і раніше, можлива співпраця. Він зазначив, що у письмовій відповіді були викладені думки США і їх союзників.
«Ми впевнені, що наші принципи, якими ми керуємося, зокрема щодо територіальної цілісності та суверенітету України та права кожної країни самостійно приймати рішення щодо вступу в альянси, ми повинні вжити взаємні прозорі заходи щодо ядерного потенціалу та військових навчань в Європі», — заявив Блінкен.
Крім того, Блінкен додав, що США очікують від РФ, що відповіді на «гарантії безпеки» не будуть оприлюднені.
«США не будуть публікувати відповіді на пропозиції Росії щодо «гарантій безпеки» і чекають на те ж саме від Москви», — зазначив він.
Також держсекретар повідомив, що найближчими днями планує обговорити ситуацію навколо «гарантій безпеки» з головою МЗС РФ Сергієм Лавровим: «Я розраховую поговорити з міністром закордонних справ Лавровим найближчими днями після того, як Москва матиме шанс вивчити наш документ, і готовий обговорити наступні кроки».
«США готові до будь-якого варіанту розвитку ситуації, але Росії залишається вирішити, як реагувати на отриману відповідь», — заявив Блінкен.
Він зазначив, що найближчими днями до України прийде нова партія допомоги у сфері безпеки. Також Блінкен наголосив, що у разі посилення російської агресії проти РФ будуть застосовані суворі економічні заходи, які скоординують із ЄС.
«США координують свої дії з європейськими партнерами щодо жорстких економічних заходів проти РФ», — повідомив Блінкен.
Держсекретар також наголосив, що США подбають про те, щоб глобальне енергопостачання не було порушено у разі агресивних дій Росії.
«Ми вивчаємо, як ми можемо підтримати економіку (України, — ред.). Ми робимо кроки, щоб енергопостачання не постраждало, якщо Росія вирішить припинити постачання газу в Європу», — сказав Блінкен.
- Під час переговорів у Європі 10 і 12 січня 2022 року США відмовилися надавати Росії гарантії про нерозширення НАТО на схід. 19 січня заступник голови МЗС Росії Сергій Рябков запропонував США альтернативу вимогам щодо «гарантій безпеки»: достатньо пообіцяти Москві, що Вашингтон не голосуватиме за членство України в НАТО.
- 26 січня Міністерство закордонних справ РФ підтвердило отримання від США письмової відповіді щодо «гарантій безпеки».
США и НАТО отвергли ультиматум Путина
США и НАТО отвергли ключевые требования российского ультиматума по гарантиям безопаcности, включая отказ от расширения НАТО и вступления в блок Украины и Грузии.
«Мы сохраним принцип открытых дверей» альянса, заявил глава Госдепа Энтони Блинкен, комментируя письменный ответ, который в среду вечером доставил в здание МИДа посол Джон Салливан.
Он добавил, что Россия не может диктовать, какие страны могут или не могут вступать в НАТО (цитата по Bloomberg).
В то же время, американский ответ содержит и ряд «весьма позитивных» моментов, сказал Блинкен: «Мы указали на сферы, где, по нашему мнению, мы могли бы укрепить безопасность для всех, включая Россию».
«Мы открыты к диалогу и предпочитаем дипломатию», — сказал глава Госдепа, добавив, что теперь решение за российской стороной, при этом США рассматривают «все варианты» санкций в случае эскалации вокруг Украины.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг, проводивший пресс-конференцию вскоре после Блинкена, подтвердил: блок не откажется от принципа «открытых дверерй».
НАТО, по словам Столтенберга, готово обсуждать вопросы размещения ракет, контроля над вооружениями и прозрачности военных учений, а также предлагает установить прямую линию связи и возобновить работу совета Россия-НАТО.
Альянс будет усиливать свое присутствие в Черном и Балтийском морях, ждет от Москвы «немедленной деэскалации» и требует вывести войска из Украины, Грузии и Молдавии, где они «размещены без согласия» этих стран, заявил он.
Ответ США на предложенные Москвой гарантии безопасности не может удовлетворить Россию и не может быть принят, заявил первый замглавы международного комитета Совета Федерации Владимир Джабаров.
Он добавил, что Россия подготовит ответ после консультаций с союзниками, в том числе Китаем.
Замглавы МИД РФ Александр Грушко дал понять, что быстро это не произойдет. «Почитаем. Изучим. Партнеры наш проект изучали почти полтора месяца», — сказал он «Интерфаксу».
P.S.