Біг по колу триває

2 212

Коли я відстежую реакцію на обшуки в «Арселор Міттал», я згадую 2004 рік. Одним з найбільш важливих результатів Майдану було скасування приватизації «Криворіжсталі» Рінатом Ахметовим та Віктором Пінчуком і проведення нового конкурсу, на якому перемогла індійська компанія.

Третій президент України Віктор Ющенко міг продемонструвати свою «рівновіддаленість» від олігархів, прем’єр Юлія Тимошенко — показати, як запрошує нових інвесторів.

За 15 років шостий президент України Володимир Зеленський домовляється з Рінатом Ахметовим та Віктором Пінчуком про допомогу у відновленні Донбасу, Юлія Тимошенко знову претендує на посаду глави уряду, на колишній «Криворіжсталі» проходять обшуки. Не змінилося нічого — ні основні гравці, ні екологія, ні розуміння ситуації українцями. Біг по колу триває просто тому, що немає запиту на зміну самих правил гри. Запит є на краще життя, яке не з`являється просто так.

Якщо ми дійсно хочемо іншої екології, нам потрібно не просто інше законодавство, а й інші суди, і інше суспільство. Західний інвестор працює по-різному в Англії, Росії та Китаї. На Заході він дотримується норм. У Росії дає хабара. Про Китай я не розповідаю — економічне зростання цієї країни забезпечене тотальною байдужістю до людей, що нормально для комуністів. А як це роблять комуністи ми вже знаємо.

При цьому ми повинні розуміти, що як тільки досягнемо західних стандартів, то відразу ж перестанемо бути цікаві західним інвесторам. Західний бізнес тому і йде в «третій світ», що там можна ці стандарти порушувати. Це огидно, але ніхто не може змінити законів капіталізму крім комуністів. А як це роблять комуністи ми вже знаємо.

Українці хотіли б уже сьогодні жити як в Німеччині, але при цьому конкурувати на ринку праці та нових виробництв з Камбоджею. Так не буває. Саме тому тут не буде ніякої Німеччини. А буде Камбоджа, сором’язливо прикрита фіговим листком боротьби з корупцією і турботою про «просту людину»

Віталій Портников

Поделиться:
Загрузка...