Росія посилила свою оборону в окупованій Україні напередодні очікуваної контратаки Києва, зробивши ставку на свою позицію на 800 кілометрів потрійних укріплених ліній і велику кількість живої сили.
Тепер, коли українська місцевість, забруднена весняною відлигою, почала висихати, а остання хвиля атак Росії закінчилася, до контрудару можуть залишитися тижні чи, можливо, дні.
Російська оборонна стіна тягнеться від Херсона, що на півдні України, до північного сходу країни, охоплюючи понад 500 миль.
«Ці оборонні лінії складаються з багаторівневих укріплень і окопів», — сказав Брейді Афрік з аналітичного центру США American Enterprise Institute.
Вони включають протитанкові рови, підняті бар’єри, лінії збірних оборонних споруд, відомі як зуби дракона, наземні міни та траншеї для персоналу, сказав він AFP.
За його словами, мета Росії полягає в тому, щоб «утримати контроль над окупованою територією та спробувати обмежити можливості України вести контрнаступ».
Стратегія Москви полягає в тому, щоб мати можливість «поглинути будь-яку атаку», сказав П’єр Разу з Середземноморського фонду стратегічних досліджень, французького дослідницького органу.
«Українські бійці, швидше за все, застрягнуть, коли досягнуть другого рівня, і навіть якщо вони пройдуть його, третій буде дуже важко порушити», — сказав він.
Росія використовуватиме перевірену часом стратегію спрямування атакуючих ворожих військ за власним вибором, сказав Ендрю Галер з британського аналітичного центру зі стратегії Janes.
Але тим часом Україна сама вирішує, де атакувати російські лінії, сказав він, додавши, що Київ, можливо, ще не зробив свій вибір.
«Немає права на помилку»
За його словами, Україна цілком може спробувати ввести Росію в оману невеликою атакою, щоб стягнути туди сили оборони, а потім направити головний удар деінде.
У понеділок керівник воєнізованого угруповання Вагнера Євген Пригожин заявив, що контрнаступ може початися в день, коли його група захопить Бахмут, що, за його словами, може статися приблизно 9 травня, в річницю перемоги Росії над нацистською Німеччиною в 1945 році.
За словами експертів, перевага в чисельності військ залишається основною перевагою для Росії, яка ще більше посилюється нещодавніми зусиллями щодо вербування.
«Російські сили, можливо, виснажені своїми зусиллями, але вони все ще мають достатньо кадрових резервів, щоб допомогти пом’якшити шок», — заявили Філіп Гро та Венсан Турре з Французького фонду стратегічних досліджень (FRS).
«Вони розгорнули достатньо засобів проти мобільності, щоб значно ускладнити будь-який прогрес України», – сказали вони.
Незважаючи на недостатню підготовку, самої кількості резервістів має бути достатньо, щоб утримувати позиції Росії.
Україна озброєна краще, ніж рік тому, але її завдання ускладнюється тим фактом, що частина озброєнь, обіцяних її західними союзниками, не потрапила на лінію фронту, кажуть експерти, додаючи, що вони здебільшого слугуватимуть для заміни знищеної техніки за 14 місяців війни.
Глава НАТО Йенс Столтенберг заявив у четвер, що поставки військової техніки становлять «понад 98% бойових машин, обіцяних Україні».
Але аналітики стверджують, що поставки НАТО не надходять настільки швидко, щоб дати Україні великий шанс повернути втрачені території.
Експерти також попередили, що Україна має ще кілька пріоритетів, окрім контратаки, зокрема забезпечення безпеки міст Києва та Харкова, а також логістичної осі між обома містами.
Україна також має захистити свій кордон із Білоруссю, захистити лінії постачання біля кордонів з Румунією та Польщею, захищати Одесу на півдні та запобігти атакам на атомні енергетичні установки.
Тим часом будь-який український прогрес матиме сенс лише в тому випадку, якщо київські війська зможуть утримати завойовану територію, що створить нові логістичні виклики.
«Чим далі вони просуваються, відвойовуючи територію, тим довшим стає ланцюжок постачання», — сказав Галер із Джейнса.
Експерти кажуть, що президент Володимир Зеленський знає, що не може дозволити собі військового фіаско, якщо хоче утримати своїх західних союзників на своєму боці в той час, коли їхня прихильність Україні перебуває під підвищеною увагою, особливо в Сполучених Штатах.
«У нього немає права на помилку», — сказав Разу.
Дідьє Лорас для AFP