Джозеф Байден стає 46-м президентом США. На відміну від багатьох своїх попередників він добре знає Україну та її політичне середовище
7 листопада стало відомо, що Джозеф Байден здобув перемогу в штаті Пенсильванія та набрав необхідні для успіху на виборах президента США понад 270 голосів виборників. Після цього лідери різних країн, політики, громадські діячі стали вітати його з перемогою. Хоча команда Трампа ще розраховує на опір у судах, експерти вважають, що підсумки цих складних виборів вже визначено.
Хто такий Байден та який у нього досвід відносин з Україною.
Незабаром після перемоги Байдена на виборах до Сенату його дружина Нейлія Гантер і дочка Наомі Христина загинули в автомобільній катастрофі, а сини Джозеф Байден III і Роберт Гантер отримали важкі опіки. Байден хотів відмовитися від посади, та за наполяганням лідерів Демократичної партії все ж погодився зайняти місце у Сенаті.
Байден переобирався до Сенату від штату Делавер у 1978 і 1984 роках. Швидка політична кар’єра дала підстави казати про нього як про одного із ймовірних кандидатів на посаду президента США на виборах 1988 року.
Проте у вересні 1987 року прес-служба іншого кандидата Майкла Дукакіса розповсюдила відео, у якому порівнювалися виступи Байдена та лідера британських лейбористів Ніла Кіннока. Байден копіював багато фраз британця і його звинуватили у плагіаті. 23 вересня 1987 року Байден зняв свою кандидатуру з виборів.
Під час виборчої кампанії він відкинув пропозицію очолити Державний департамент у разі перемоги кандидата-демократа. 22 серпня 2008 року стало відомо, що Обама обрав Байдена як кандидата у віце-президенти. Байден міг допомогти Обамі завдяки своєму більшому досвіду в американській політиці. Він мав непогані навички в написанні законів і зовнішній політиці, а також добре співпрацював з республіканцями у Сенаті.
Дует Обама-Байден двічі перемагав на президентських виборах, у 2008 та 2012 роках.
20-22 липня 2009 року, через півроку після вступу на посаду віце-президента Байден відвідав Україну з робочим візитом. У ході переговорів з президентом Ющенком було домовлено створити українсько-американську комісію зі стратегічного партнерства.
21 квітня 2014 року, у перші дні російської агресії на Донбасі Байден прибув до Києва, де підтвердив підтримку уряду України. Байден тоді вів переговори з в.о. президента Олександром Турчиновим та прем’єром Арсенієм Яценюком.
Саме Байден очолив делегацію США на інавгурації президента Петра Порошенка 7 червня 2014 року.
7 грудня 2015 року Байден прибув до України з дводенним візитом. 8 грудня він виступив у Верховній Раді.
У компанії Burisma Гантер працював з травня 2014-го до лютого 2019 року. У прес-релізі компанії, випущеному після його призначення, було сказано, що Байден «керуватиме юридичним підрозділом компанії та надаватиме підтримку в співпраці з міжнародними організаціями».
В американських ЗМІ вважали, що призначення стало конфліктом інтересів, оскільки на той час батько Гантера активно працював саме на українському напрямку.
У березні 2016 року на засіданні Ради із зовнішньої політики Байден заявив, що домігся відставки генпрокурора Шокіна. Він вимагав від Порошенка позбутися Шокіна, інакше США можуть скасувати гарантії за кредитами Україні на мільярд доларів.
У січні 2018 року Джо Байден розповів в інтерв’ю «Голос Америки» як він змусив Шокіна піти у відставку.
«Я відчайдушно схвильований регресом у боротьбі з корупцією у Києві. Ось вам один конкретний приклад. Мені дали завдання щодо України. Тож я пам’ятаю, як відбув туди, щоб переконати нашу команду, що ми повинні надати Україні довготривалі кредитні гарантії. Я їздив до Києва 12-13 разів, і врешті мав оголосити, що ми пропонуємо ще один мільярд доларів кредитних гарантій. Я отримав обіцянки від Порошенка та Яценюка, що вони вживатимуть кроків щодо генерального прокурора (на той час Генеральну прокуратуру очолював Віктор Шокін — прим.ред.), але вони цього не зробили», — згадав Байден.
«Вони мені кажуть: Ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, президент казав, що дасть. Я такий: дзвоніть йому. Я сказав, що ви не отримуєте мільярд доларів. Я сказав: я їду через 6 годин, якщо ваш генпрокурор не звільнений до того часу, ви не отримуєте грошей. І той сучий син був звільнений. І на його місце поставили того, кому на той час довіряли», — наголосив він.
Шокін займався справою власника Burisma Злочевського, а також порушував справу проти його компаній, доручивши прокуратурі перевірити підстави видачі ліцензій на видобуток газу.
У лютому 2020 року Державне бюро розслідувань зареєструвало кримінальне провадження щодо тиску на генпрокурора Шокіна з боку Джо Байдена.
ЗМІ стверджували, що Трамп нібито шантажував Україну, затримуючи виділення їй військової допомоги.
Потім у Конгресі США почали процедуру розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані чинити тиск на українську владу, аби та допомогла переобранню Трампа на виборах у 2020 році.
Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України. Зеленський також заявив, що Трамп не тиснув на нього. Відповідаючи на запитання, чи буде Україна розслідувати діяльність сина Байдена, Зеленський наголосив, що “Україна не буде діяти в інтересах інших держав”.
19 травня 2020 року нардеп Андрій Деркач оприлюднив аудіоматеріали, які, за його словами, можуть свідчити про вплив ексвіце-президента США Джозефа Байдена на п’ятого президента України Петра Порошенка. Водночас в «Європейській солідарності» заявили, що оприлюднені аудіофрагменти «сфабриковані заради дискредитації України і штучного її втягнення в американську виборчу кампанію».
Через «плівки Деркача» Офіс генпрокурора завів на Порошенка ще одну справу про держзраду. А депутат від «Слуги народу» Олександр Качура намагався ініцювати створення тимчасової слідчої комісії з розслідування фактів, озвучених на аудізаписах з голосами, схожими на п’ятого президента Петра Порошенка і колишнього віце-президента США Джозефа Байдена.
Президент Зеленський, коментуючи оприлюднення цих аудіозаписів, заявив, Порошенка чекає ще «багато різних пригод і вироків» і що «це не останній дзвінок, який побачать українці».
Російські загарбники мають просування на Донеччині. Про це повідомляють аналітики моніторингового проєкту DeepState. "Мапу оновлено. Ворог просунувся біля Тарасівки (Донецька обл.), Неліпівки (Донецька…
8 лютого 2024 р. Зеленський звільнив Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ та призначив на це місце генерал-полковника Олександра Сирського, який раніше керував Сухопутними…
Видання "Схеми" розповіло практично шпигунську історію про депутата від "Слуги народу". І про не менш цікаву байдужість президентської фракції до…
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 22.04.2025 1. росія залишилася без станків: власне виробництво не покриває навіть…
Дональд Трамп вважає себе генієм укладання угод. В це повірила більшість американців. І переобрала його на другий президентський термін. Бо…
Мирні переговори у Лондоні були зірвані через небажання України віддати Росії свої території. Про це із посиланням на джерела пише Washington Post.…